Авторизация на порталеРегистрация на портале

Авторизация на портале

Авторизуясь на www.stockworld.com.ua Вы получаете доступ к расширенному функционалу портала: комментированию публикаций, организации встреч и участию в мероприятиях, созданию собственного профиля и просмотру профилей других зарегистрированных пользователей портала
РегистрацияЗабыли пароль?
Также Вы можете авторизироваться при помощи вашего профиля в социальных сетях. Вы автоматически принимаете на себя условия Правил поведения на портале, а также условий перепечатки и другого использования материалов портала
Авторизация на порталеРегистрация на портале
Также Вы можете зарегистрироваться при помощи вашего профиля в социальных сетях :
27.09.2019 | 16:56
5849
0
Это интересно

НДУ спрощує процес відновлення прав власності на ЦП і роз’яснює, як отримати інформацію щодо власників активів

Національний депозитарій України продовжує роботу над розв’язанням правових проблем для власників цінних паперів у більш простий і швидкий спосіб. За ініціативою НДУ в Положення про провадження депозитарної діяльності НКЦПФР внесені зміни, завдяки яким процедура відновлення втраченого права на цінні папери у судовому порядку значно полегшилася і скоротилася мінімум у два рази. Також Центральний депозитарій для всіх інтересантів вносить ясність в питання пошуку і отримання інформації, щодо активів у цінних паперах фізичних і юридичних осіб. Оксана Панченко, начальник  юридичного управління ПАТ "НДУ", розповіла про найактуальніші правові питання депозитарної системи. 

Як відновити права на цінні папери 

Відновлення прав на цінні папери є одним із найболючіших питань системи депозитарного обліку України. Втрата документів, які підтверджують право власності на ЦП, відбувається у випадку, якщо депозитарна установа припинила здійснювати професійну діяльність, не попередивши своїх депонентів і не передавши бази даних рахунків до Центрального депозитарію. Серед відомих кейсів - ТОВ“Пірс” (Харків) та «Піоглобал Капітал» (Київ), які припинили надавати депозитарні послуги в 2016 році. Клієнти цих установ залишились без правовстановлюючих документів на цінні папери.

В такому випадку єдиним способом відновлення свого права власності є звернення до суду. Раніше формулювання позовних вимог повинно було враховувати особливості проведення операції Центральним депозитарієм, яка дозволить це право власності відновити. Це складно для професіонала, а тим більше для депонентів-власників паперів, якими дуже часто є звичайні фізичні особи. Під час розгляду таких позовів в тонкощі нормативного регулювання депозитарного обліку потрібно було занурюватися суддям, юристам, які представляють інтереси позивача, третім особам. Як наслідок, справи розглядалися дуже довго. У деяких кейсах потрібно було пройти всі три інстанції, тому що рішення суду формулювалися некоректно і їх неможливо було виконати. 

На сьогодні за ініціативи НДУ Нацкомісія внесла до Положення про провадження депозитарної діяльності зміни, які дозволяють відновити втрачене право власності в більш спрощеному режимі із залученням меншої кількості учасників. Тепері фізичній або юридичній особі достатньо звернутися до суду із заявою про визнання права власності і довести свою правоту. Проведення депозитарної операції, необхідної для того, щоб ЦП з'явилися на рахунку позивача в чинній ДУ, бере на себе  Центральний депозитарій. З досвіду який вже має НДУ, можна прогнозувати, що це призведе до прискорення судових процесів мінімум у 2 рази.

Інформація про власників ЦП: як і хто може її отримати 

Ще одне поширене проблемне питання - необхідність отримати інформацію щодо володіння цінними паперами певними особами. Інтересантами можуть виступати - ліквідатори в процесі припинення існування певних суб’єктів  господарювання, державні або приватні виконавці під час розшуку активів боржників, нотаріуси, які оформляють спадщину, правоохоронні органи, самі власники та ін. 

Часто вони звертаються до НДУ, тому що є неправильне розуміння, начебто Центральний депозитарій має володіти такою інформацією. Проте згідно з законом «Про депозитарну систему України», власником даних, щодо цінних паперів конкретних осіб є депозитарна установа, яка обслуговує їхній рахунок у цінних паперах. Зрозуміло, що отримати інформацію про ЦП депонента в ДУ можна тільки за наявності відповідних повноважень.

Аби знайти відповідну ДУ існує спосіб, який може бути результативним лише за деяких умов. Згідно з Податковим кодексом України депозитарні установи, які відкривають рахунок у ЦП власникам - юридичним особам або самозайнятим фізичним особам, повинні звітувати про це у податковий орган. Податковий кодекс України набрав чинності 1 січня 2011 року. Отже, якщо власник ЦП із зазначених вище осіб відкрив рахунок після цієї дати, інформацію про ДУ, яка обліковує його право власності на ЦП можна отримати в органах Державної фіскальної служби України.. 

НДУ й надалі проводитиме системну роботу, щодо вдосконалення нормативної бази, яка  регулює діяльність гравців фондового ринку України. Правова сфера є невід’ємною частиною інфраструктури фондового ринку. Якісне і ефективне її функціонування - першочергове завдання Центрального депозитарію.

В этой статье упоминались: ценные бумаги, нду
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Оставить комментарий0
Для того, чтобы оставлять комментарии Вам нужно войтивойти или зарегистрироватьсязарегистрироваться.
Также Вас могут заинтересовать:
Stockworld's telegram
Подробнее
Подробнее