Авторизация на портале

Авторизуясь на www.stockworld.com.ua Вы получаете доступ к расширенному функционалу портала: комментированию публикаций, организации встреч и участию в мероприятиях, созданию собственного профиля и просмотру профилей других зарегистрированных пользователей портала
Также Вы можете авторизироваться при помощи вашего профиля в социальных сетях. Вы автоматически принимаете на себя условия Правил поведения на портале, а также условий перепечатки и другого использования материалов портала
Также Вы можете зарегистрироваться при помощи вашего профиля в социальных сетях :
03.09.2018 | 10:11
12874
0

«Маніпулювання» на замовлення

Про маніпулювання на фондовому ринку

Наприкінці грудня 2015 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) поширила наступне повідомлення:

«23 грудня 2015 року уповноваженими особами НКЦПФР колегіально в рамках системної протидії маніпулюванню цінами на фондовому ринку, розглянуто 6 справ по підозрам щодо вчинення даного правопорушення на фондовій біржі ПАТ ФОНДОВА БІРЖА «ПЕРСПЕКТИВА». Регулятором встановлений факт маніпулювання цінами з боку трьох професійних учасників ринку – торговців цінними паперами ПрАТ «Менеджмент Технолоджіс», ТОВ «Фондовий актив», ТОВ «Центральний брокер».


Комісією було встановлено, що протягом першого півріччя 2015 року зазначені торговці цінними паперами системно вчиняли угоди з акціями ПАТ Фондова Біржа «Перспектива» та ПАТ «Комунікаційний фондовий центр», понижуючи їх біржовий курс. Такі дії торговців призвели до значної уцінки активів КОРПОРАТИВНОГО НЕДЕРЖАВНОГО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ НБУ... В той же час, протягом зазначеного періоду, об’єктивні підстави для значної зміни ціни на акції цих емітентів були відсутні.

До кожного з трьох зазначених торговців цінними паперами застосована фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 400.000 грн. за кожний встановлений факт маніпулювання цінами. Таким чином загальна сума штрафних санкцій по даним 6 справам склала 2.400.000 грн.

https://www.nssmc.gov.ua/2015/12/25/nktspfr-rozglyanula-6-sprav-po-manpulyuvannyu-tsnami-na-fondovy-brzh-perspektiva/

Однією з постанов про застосування згаданих санкцій є Постанова від 23 грудня 2015 року № 562-ЦА-УП-Т щодо «маніпулювання» торговцем ПрАТ «Менеджмент Технолоджіс» цінами на акції ПАТ Фондова Біржа «Перспектива». Натомість на даний момент відомо, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 січня 2018 року у справі №826/7415/16, залишеним без змін Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2018 року у цій же справі, Постанова від 23 грудня 2015 року № 562-ЦА-УП-Т скасована.

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73449084

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76008461

Оскільки вказані судові рішення набрали законної сили, можна стверджувати, що на даний момент встановлено, що у першому півріччі 2015 року ПрАТ «Менеджмент Технолоджіс» не маніпулював цінами ПАТ Фондова Біржа «Перспектива».

Водночас, деякі аспекти цієї історії залишилися за лаштунками наведених судових рішень, тому вважаю за доцільне зупинитися на деяких з них.

Усі, хто так чи інакше слідкував за подіями 2015 року на фондовому ринку України, пам’ятають, що новий, «реформаторський», склад НКЦПФР об’явив «війну» операціям із «сміттєвими», за висловом Голови НКЦПФР, акціями, вважаючи ціни на ці акції і, відповідно, капіталізацію цих емітентів завищеною.

А для тих, хто ці «реформаторські» ідеї трохи забув, нагадаю, що у Звіті НКЦПФР за 2015 рік Голова НКЦПФР Т.З. Хромаєв написав таке: «Зловживання з цінними паперами і торгівля «сміттєвими» акціями, на жаль, істотно впливали на процес ціноутворення, тому наша робота по очищенню ринку відобразилася на капіталізації лістингових компаній та обсязі біржових контрактів. Зокрема, капіталізація компаній, які торгуються на біржах, впала більш ніж у вісім разів, а обсяг контрактів з цінними паперами на фондових біржах знизився більш ніж удвічі. Це вкотре підкреслило, наскільки викривленим був процес ціноутворення на ринку».

У Постанові від 23 грудня 2015 року № 562-ЦА-УП-Т посадові особи НКЦПФР вказали, що показники ПАТ Фондова Біржа «Перспектива» як емітента є «поганими», а акції ПАТ Фондова Біржа «Перспектива» є «інвестиційно непривабливими». Більше того, на прес-конференції 05 серпня 2015 року Голова НКЦПФР Т.З. Хромаєв дав зрозуміти (як мінімум, журналісти це зрозуміли саме так), що акції ПАТ Фондова Біржа «Перспектива» повністю відповідають ознакам фіктивності.

https://www.stockworld.com.ua/ru/news/khromaiev-pierspiektiva-nie-fiktivna

Отже, що повинні були б відповісти посадові особи НКЦПФР на претензії КОРПОРАТИВНОГО НЕДЕРЖАВНОГО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ НБУ, будучі послідовними борцями із зайвою капіталізацією? Правильно, вони повинні були б відповісти, що вартість активів Фонду, як мінімум, за рахунок названих акцій, була завищеною, а тому зменшення цієї вартості за рахунок зниження цін на вказані акції є об’єктивним.

Однак посадові особи НКЦПФР виявилися непослідовними і кинулися рятувати активи ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ НБУ.

Варто зазначити, що зміна біржових індексів за результатами торгів акціями на «Українській біржі» протягом 2015 року свідчить про те, що тільки невеликий період на початку 2015 року мала місце тенденція до невеликого зростання цін фондового ринку, а далі фондовий ринок тільки падав. За таких умов немає підстав очікувати, що окремо акції ПАТ «Фондова біржа «Перспектива» повинні зростати, тим більше, що посадови особи НКЦПФР вважали їх «непривабливими», навіть проголошуючи це публічно.

график

Варто зазначити, що первісно ціни, які виявилися більшими, ніж у 2015 році, на акції ПАТ ФОНДОВА БІРЖА «ПЕРСПЕКТИВА» склалися протягом 2014 року. Однак до цього періоду посадові особи НКЦПФР претензій не висловлювали. І це зрозуміло – інакше їм прийшлося підтвердити, що активи ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ НБУ сформувалися як завищені. А от коли ціни, у повній відповідності до ринкової ситуації, почали знижуватися, причому з допустимим спредом, НКЦПФР вирішила заявити претензії щодо маніпулювання. Вказаний епізод свідчить про те, що посадові особи НКЦПФР використовують знаряддя «маніпулювання» для виконання замовлень зацікавлених осіб щодо цілеспрямованого впливу на ціни цінних паперів. Вважаю, ми ще матимемо нагоду навести приклади, коли посадові особи НКЦПФР використовують це знаряддя для перешкоджання міноритарним акціонерам забезпечити викуп акцій по справедливій ціні, у тому числі у процедурах сквіз-ауту.

В епізоді з активами ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ НБУ варто звернути увагу на ще один аспект. Коли посадові особи НКЦПФР вживають заходів, які призводять до штучного зниження цін на цінні папери чи взагалі вилучають цінні папери з обігу, ці посадові особи прикриваються «інтересами інвесторів». Насправді ці інтереси тільки порушуються, оскільки, наприклад, різко падає вартість чистих активів інститутів спільного інвестування (ІСІ), а це значно погіршує становище власників цінних паперів таких ІСІ, які (власники) не можуть заявити претензії щодо ціни викупу, яка склалася до втручання НКЦПФР, навіть у судовому порядку. Вилучення цінних паперів з обігу просто блокує будь-які можливості інвесторів (власників) вільно розпорядитися своєю власністю.

А от коли така доля щодо падіння вартості активів спіткала активи ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ НБУ, посадові особи НКЦПФР кинулися їх рятувати. Виходить як по Оруелу: у нас нібито усі інвестори рівні, але є такі, що рівніші.

Ось і все, що потрібно знати про боротьбу НКЦПФР з «маніпулюванням». Насправді ця «боротьба» сама є маніпулятивною.

Орфография, пунктуация и стилистика автора сохранены. Мнение автора данной публикации может не совпадать с мнением редакции. Редакция StockWorld не несет ответственности за информацию, содержащуюся в данном материале.
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter